Nikdy jsem si nemyslela, že budu chovat a cvičit retrievery. Ale osud tomu chtěl jinak a přesměroval mě od sportovní kynologie ke specialistovi pro přinášení, k labradorovi.

DSC_9393Do světa retrieverů jsem se dostala v roce 2007 díky mému manželovi, který si v tomto roce dovezl našeho prvního čistě pracovního labradora Vika (Int. FTCH Blackthorn Biham). Začali jsme se učit metodiku výcviku především od zahraničních trenérů. Svého prvního labradora jsem si dovezla z Maďarska v roce 2009. S Gorim (Blackthorn Giansar) startujeme ve WT třídě S (Open). Už pětkrát jsme spolu reprezentovali ČR na IWT. V roce 2010 jsme si dovezli naši první fenu, zakladatelku naší CHS Dark Lavondyss, Conneywarren Cody, která rovněž prošla třídu S a startuji s ní na trialech. Nejvíce si s ní však užívám práce na honech a především v bažantnici. Mojí nejmladší parťačkou je fena Arapaho Star Lavondyss, se kterou startuji ve třídě M (Intermediate) a doufáme, že bude brzy připravena pro trialovou sezonu.

Momentálně se mnou a manželem žije 7 psů. Se 6 se pravidelně účastníme soutěží v ČR i zahraničí. Kromě labradorů mě věrně provází můj německý boxer, který si užívá důchodu na gauči.

 

O tréninku:

Své tréninky stavím tak, abych co nejlépe přizpůsobila náročnost schopnosti psa, přičemž se snažím do tréninku přidat nové prvky a psa i psovoda posunout dále.

Trénink je více o práci s psovodem, proto věnuji větší pozornost řeči těla psovoda, jeho intonaci a jeho komunikaci se psem

Trénink se skupinou – mladí psi a nováčci trénují zvlášť. Do skupinového výcviku postupují v závislosti na schopnostech psa i vůdce. Do skupiny s mladými psy a nováčky často bereme naše již vycvičené psy, kteří nemalým dílem pomáhají k posunu ve výcviku.

S výchovou štěněte je dobré začít hned v prvních dnech po pořízení, proto ráda poradím každému, kdo chce v budoucnu se svým retrieverem nějak pracovat. Mít správně nafixované a hravé štěně je podle mé zkušenosti ten nejlepší krok do začátku.

Místo tréninku – Palačov (poblíž Nového Jičína, MS kraj)

Kontakt: tana@psimafie.cz, +420 775 622 819