Working testy – výcvik, zábava, sport

Těmito třemi jednoduchými slůvky se Working Testy (WT) definují nejlépe. WT byly v Anglii vymyšleny především jako prozkoušení retrieverů pro praxi a udržení výcvikové kondice po celý rok. Dnes je tato aktivita skvělým způsobem, jak dosáhnout dobře vychovaného retrievera hravou formou. Pokud nemáte rádi stereotyp klasických zkoušek a výcvik na oplocených cvičištích vás nebaví a výsledky nikde, chcete neustále rozšiřovat znalosti své i svého psa, zkuste WT!

Retriever specialista

Cílem Angličanů bylo šlechtit plemena úzce specializovaná pro jeden druh aktivity. Proto v této zemi vznikli specialisté na vystavování zvěře (pointři), slídiči (španělé), draví norníci (teriéři) a specialisti na dohledání a aportování (retrieveři). To znamenalo, že lovci pracovali při lovu většinou se dvěma psy. Pointr, či španěl prohledával terén, zatím co retriever se měl v klidu pohybovat u vůdcovy nohy. Když stavěč vypíchl zvěř, kterou lovec úspěšně střelil, nastal čas využít retrievera při dohledání a přinesení zvěře.

Retriever by měl být:

  • Klidný a neskákat po vůdci
  • nevybíhat od nohy bez povelu
  • nesmí kňučet a štěkat
  • má pozorně sledovat dění kolem sebe a zapamatovat si i více míst dopadů zvěře
  • měl by být ovladatelný i na větší vzdálenost
  • zvěř nesmí držet pevně a překusovat, aby ji nenarušil.

Asi si říkáte, proč tak složitě využívat více psů, když stačí jeden… Angličané šli touto cestou se záměrem vyšlechtit opravdové specialisty v oboru a věřili tomu, že jeden pes nemůže být vynikajícím stavěčem, aportérem, slídičem a barvářem dohromady. Na rozdíl od Angličanů měli Němci opačný názor a vyšlechtili „univerzálního vojáka“ – německého ohaře. Toto plemeno u nás rychle zdomácnělo a od našich sousedů jsme přejali i podobné způsoby výcviku a jejich lovecké řády. Když k nám v roce 1970 přišli první retrieveři, bylo s nimi nakládáno jako s ohaři. Asi málo lidí tušilo, jakým způsobem se tito psi cvičí, a proto byli využíváni také jako univerzální psi. Tímto způsobem se přišlo na to, že retrieveři jsou učenliví, ochotní pracovat a začali se objevovat i jako psi záchranářští, asistenční nebo jako specialisté na vyhledávání výbušnin a drog.

My se Vám snažíme představit tu cestu původní, anglickou (která již ovšem zdomácněla v téměř celé kontinentální Evropě), a naučit se porozumět retrieverovi tak, aby byl spokojený on i vůdce. Cílem výcviku s dummy není jen získat aport, čili jakkoliv přiaportovat dummy třeba v čase do pěti minut, ale jde především o spolupráci vůdce se psem, tedy o efektivitu práce. Základem je zde tedy samostatně pracující pes, který je ovšem v případě nutnosti připraven přijmout pomoc svého vůdce a na jeho povely ochotně reagovat. Proto, když chcete začít cvičit tímto způsobem, měl by váš pes zvládat tři základní pilíře, na kterých se staví. Těmi jsou povely SIT, STAY, COME čili sedni, zůstaň, ke mně.

Obtížnost WT se dělí do 4 tříd

E – Puppy: je nejnižší třídou pro nováčky a mladé psy

L – Novice

M – Intermediate

S – Open

Podrobnější informace o třídách naleznete ve zkušebním řádu pro WT

Jaký pes je vhodný pro WT

Máme 6 ras retrieverů (labrador retriever, golden retriever, flat coated retriever, chesapeake bay retriever, curly coated retriever a nova scotia duck tolling retriever) kteří mohou být využíváni pro tento sport. Podmínkou je, aby měli průkaz původu FCI.

retrieversCo se oblíbenosti ras týče, tomuto sportu kralují labradorští a zlatí retrieveři. Tyto dvě rasy se již v ranných začátcích začaly dělit na výstavní a pracovní linie, jak je známe např. u německého ovčáka. Tyto typy označujeme jako show a trial (odvozeno od Field Trial). Vzrůstá však i počet flat coated retrieverů, kteří jsou mnohdy výše uvedeným rasám vyrovnanými konkurenty. Dalšími méně početnými zástupci retrieverů se na WT bohužel nesetkáváme tak často.

Rozdíly mezi pracovními a výstavními psy se začaly vyvíjet v době, kdy se z labradorů a goldenů stali oblíbení psi do rodin a na výstavy. Začal se výrazněji utvářet jejich nynější exteriér a štěňata se stala skvělým prodejním artiklem. Na druhé straně se u pracovních psů šlechtěním docílilo vyrovnaných povah, pevného zdraví a silného „will to please“ (touhy zavděčit se). Tím, že se u pracovních linií tolik nedbalo na exteriér, stali se z nich atleti s lehčí kostrou, užší hlavou a méně výrazným stopem. Ale například u pracovních golden retrieverů byla zachována původní sytě zlatá barva, která se ve výstavních liniích pomalu vytrácí.

Field trialové linie retrieverů se osvědčili nejen jako psi pro lov, Field trial a WT, ale i jako vynikající pracanti v oboru obedience ale i ve službách policie a záchranářů a hasičů.